Perfumy – jak odróżnić podróbkę od oryginału

Perfumy – jak odróżnić podróbkę od oryginału?

W Internecie nietrudno natknąć się na “podróbki” znanych perfum, w zadziwiająco niskich cenach – ta sama rzecz ma się w przypadku perfum sprzedawanych w niewielkich, mało znanych sklepikach czy rozprowadzanych przez prywatne osoby na jarmarkach czy w okolicach dużych supermarketów.

Kiedy kupujemy perfumy (zwłaszcza online), zawsze jesteśmy podejrzliwi, nie wiemy, czy kupiliśmy oryginalne perfumy czy coś fałszywego. Jeśli perfumy są w sprzedaży, w niewiarygodnie niskiej cenie, zwykle stwierdzamy, że jest ona zbyt niska dla oryginalnych perfum, a jeśli cena jest z kolei wysoka, obawiamy się, że sprzedawca chce wprowadzić nas w błąd, zasłaniając się wysoką ceną, sugerującą oryginalny produkt.

Oto kilka sposobów na to, jak upewnić się, że perfumy, które kupiliśmy, są oryginalne:

  • Opakowanie – to pierwszy element perfum, po którym możemy dowiedzieć się, czy perfumy w opakowaniu są fałszywe. Jeśli w nazwie i opisie perfum znajduje się błędne słowo lub błąd gramatyczny – nie łudźmy się, to “podróbka”. Spójrz także na celofan – musi być przezroczysty i powinien ściśle i równo przylegać do opakowania kartonowego. Jeśli jest zbyt luźny lub niedokładnie sklejony – to prawdopodobnie fałszywy produkt. Zanim jednak dojdziesz do jakichkolwiek wniosków, powinieneś wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, istnieje duża szansa, że opakowanie perfum mogło zostać uszkodzone w transporcie. Bardzo często sprzedawcy perfumerii online używają usług kurierskich do wysyłania swoich produktów na terenie całego kraju. Nawet jeśli prawie nigdy się to nie zdarza, kurier może źle traktować paczkę, a tym samym uszkodzić jej zawartość.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że istnieje wiele oryginalnych perfum bez oficjalnego opakowania na rynku. Te tak zwane testery są tak samo wysokiej jakości jak wszystkie oryginalne perfumy. Jedyną różnicą jest brak oficjalnego opakowania.

  • Flakonik – powinieneś upewnić się, że znasz pochodzenie perfum – odpowiednie oznaczenie znajduje się na spodzie butelki i mówi „Made in …”. Pomimo faktu, że możesz natknąć się na fałszywe perfumy, których butelka ma pochodzenie oryginalnych perfum, są jeszcze inne wskazówki które pomogą ci dowiedzieć się, czy perfum jest oryginalny czy fałszywy. Jakość butelki powinna być nienaganna – jej powierzchnia powinna być gładka, bez bąbelków w szkle, napisy powinny być precyzyjne, nie powinno być żadnych smug na tekstach i logo. Zakrętka powinna ściśle przylegać do butelki.
  • Perfumy – oryginalne perfumy w butelce powinny być absolutnie przezroczyste (bez osadu lub różnicy w odcieniach). Nie powinno być żadnych cząstek w cieczy na dnie butelki. Jak wiadomo, zapach prawdziwych perfum jest wielowarstwowy i składa się z akordu bazowego, akordu średniego i akordu wysokiego. W fałszywych perfumach nie znajdziesz tej wielowarstwowej kompozycji. W najlepszym przypadku fałszywy zapach będzie niejasno przypominał oryginał, ale w większości przypadków te dwa elementy nie mają ze sobą nic wspólnego.
  • Kod kreskowy – wiele osób uważa, że kod kreskowy perfum pokazuje, czy są one oryginalne czy nie. W rzeczywistości nie powinniśmy tego oceniać, ponieważ kod kreskowy jest najłatwiejszy do sfałszowania (znacznie łatwiej jest stworzyć kod kreskowy za pomocą programu graficznego niż zrobić butelkę, naśladować projekt opakowania oraz płyn w środku). Kod paskowy na opakowaniu pokazuje, gdzie i kiedy powstają perfumy, i ważne jest, aby wiedzieć, że te same perfumy mogą być wytwarzane w różnych miejscach, a zatem mogą mieć różne kody kreskowe. Przykładowo perfumy wyprodukowane we Francji mają kody kreskowe zaczynające się od 30-37, te wykonane w Anglii zaczynają się od 50, niemieckie zaczynają się od 400-440, a te z USA i Kanady zaczynają z 00-09.
  • Właściwy rynek zbytu perfum – bywa, że na perfumach brak jest informacji wskazujących miejsce docelowe, w którym perfumy mają zostać sprzedane (numer partii jest usuwany, a na wierzchu znajduje się zwykle naklejka z krajem pochodzenia perfum). Na przykład, jeśli niektóre perfumy są przeznaczone dla Indii, ich cena byłaby znacznie niższa niż gdyby były one przeznaczone dla krajów europejskich. Tak więc, jeśli dystrybutor indyjski sprzedaje go dystrybutorowi z Europy, ostateczna cena perfum byłaby niższa niż w przypadku zakupu perfum bezpośrednio od producenta europejskiego. Szansa na to, że takie „dekodowane” perfumy są fałszywe, jest bliska zeru, ponieważ dekodowanie perfum fałszywego produktu nie ma żadnego sensu.

Zachowaj szczególną ostrożność wybierając perfumy i zawsze wybieraj legalnie prosperujący, znany sklep internetowy jak na przykład perfumesco.pl lub stacjonarną drogerię/perfumerię, a jeśli cokolwiek zwróci Twoją uwagę i zaniepokoi Cię – zgłoś swoje wątpliwości sprzedawcy.