Czy kosmetyki niszczą cerę

Czy kosmetyki niszczą cerę?

Dla większości kobiet makijaż i kosmetyki to codzienna część życia – tak samo, jedzenie, szczotkowanie zębów czy stylizacja włosów.

Jak kosmetyki oddziałują na Naszą skórę?

Podczas gdy w większości przypadków makijaż jest nieszkodliwy, niektóre produkty mogą powodować problemy u niektórych osób. Bardzo ważnym jest stosowanie makijażu i kosmetyków odpowiednich do rodzaju skóry lub jej aktualnego stanu.

Typy skóry są zasadniczo podzielone na cztery grupy:

  • oleisty – nadmiar oleju, duże pory, zaskórniki i trądzik,
  • wrażliwy – nietolerancyjny dla wielu produktów i skłonny do powstawania zaczerwień,
  • suche – matowe, szorstkie lub łuszczące się i skłonne do swędzenia,
  • normalne – skóra może być tłusta w strefie T (czoło, nos i podbródek), ale bez problemów w innych miejscach,

Chociaż większość ludzi ma podstawowy typ skóry – skórę normalną, mogą nie rozpoznać istnienia ukrytego zaburzenia skóry. Stany takie jak wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i uszkodzenia słoneczne mogą powodować stany zapalne i zaburzenia bariery skórnej.

Zapalenie powoduje swędzenie lub tkliwość, zaczerwienienie, guzki i guzy, a przerwanie bariery skutkuje napiętą, wrażliwą, suchą i łatwo podrażnioną skórą. Objawy te mogą być identyczne z objawami reakcji na kosmetyki, dlatego należy je rozważyć przed zdecydowaniem, że to kosmetyki są przyczyną problemów.

Eksperci twierdzą, że kosmetyki ogólnie nie są szkodliwe dla skóry i przeszły rygorystyczne testy. Zaleca się jednak usuwanie makijażu każdej nocy przed pójściem spać i sugerowanie, by w miarę możliwości skóra miała stałe przerwy od makijażu.

Problemy ze skórą spowodowane przez kosmetyki

  • Acne cosmetica jest formą trądziku wywołaną przez zastosowanie niektórych produktów kosmetycznych. Jest on powiązany z pewnymi składnikami, które powodują powstawanie zaskórników (blokują pory) i zwykle wyglądają jak małe wypryski przypominające wysypkę.
  • Łagodne zapalenie prowadzi do zatykania porów, przy czym najczęstszym winowajcą są oleje mineralne. Nie zawsze jest możliwym określenie, który kosmetyk wywołał ten stan, ponieważ wpływ na to może mieć formuła kosmetyku, ilość i sposób aplikacji.
  • Drażniące zapalenie skóry stanowi większość reakcji na makijaż i inne produkty kosmetyczne. Może wystąpić u każdego, ale jest bardziej prawdopodobny u osób z wcześniej istniejącą wrażliwą skórą lub u osób z zaburzeniami związanymi z barierami spowodowanymi stanem zapalnym lub trądzikiem różowatym. Zwykle powoduje swędzącą, łuszczącą się czerwoną wysypkę. Objawy mogą wystąpić natychmiast, ale ich pojawienie się ze słabszymi czynnikami drażniącymi może zająć tygodnie lub nawet miesiące, co utrudnia identyfikację przyczyny.
  • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pojawia się, gdy dana osoba jest uczulona na składnik, który został nałożony na skórę. Czerwona, swędząca wysypka, czasami związana z obrzękiem lub pęcherzami, rozwija się 12-48 godzin po ekspozycji i może stać się przewlekła przy ciągłym stosowaniu. Alergen może być bardzo trudny do zidentyfikowania, ponieważ w niektórych przypadkach kosmetyk stosuje się przez miesiące lub lata, zanim pojawi się uczulenie.

Wybór kosmetyku wykonanego z wysokiej jakości składników i sprawdzenie, czy nie jest szkodliwy, są ważne dla zapewnienia zdrowia Twojej skóry. W rzeczywistości wiele produktów kosmetycznych zawiera składniki, które pomagają chronić Twoją skórę przed uszkodzeniem, są jednak także kosmetyki, zawierające substancje szkodliwe dla skóry. Ważnym jest by znać swoją skórę i wybrać dla niej najlepszy produkt.